top of page

Jak liczymy punkty?

Pickleball to świetna zabawa w gronie przyjaciół, ale także i rywalizacja, która nie byłaby możliwa bez gry na punkty. Oto krótkie wprowadzenie w zasady liczenia punktów i rozgrywania meczów.

Mecze deblowe

Seta wygrywają zawodnicy, którzy pierwsi osiągną 11 punktów przy koniecznej przewadze 2 punktów. Mecz wygrywa drużyna, która wygrywa dwa sety jako pierwsza.  


Serwis

  • Każda akcja rozpoczyna się serwisem. Przed serwisem, serwujący powinien podać wynik w secie, wpierw podając ilość punktów zdobytych przez jego zespół, a następnie ilość punktów zdobytych przez przeciwników.

  • Punkty może zdobyć tylko drużyna serwująca kiedy wygra punkt. Gracz znajdujący się po prawej stronie kortu zawsze serwuje jako pierwszy z pary. Jeśli serwujący wygrywają punkt, zawodnik serwujący przechodzi na lewą stronę, z której serwuje, a jego partner na prawą. I tak dalej, aż drużyna serwująca przegra punkt. Kiedy przegrywają punkt, drugi zawodnik z pary zaczyna serwować. Kiedy przegrają punkt, dochodzi do straty podania. W efekcie, przeciwnicy zaczynają serwować i mają szanse na zdobycie punktów.   

Wyjątek!

  • Na samym początku seta, serwujący jako pierwszy z pary po przegraniu punktu traci podanie. W ten sposób wyrównuje się szanse obu drużyn i uniemożliwia zdobycie większej przewagi na samym starcie seta.   

Mecze singlowe

 

Set wygrywa zawodnik, który pierwszy osiągnie 11 punktów przy koniecznej przewadze 2 punktów. Cały mecz wygrywa się po zdobyciu dwóch setów.

Serwis

  • Każdy gracz serwuje do momentu kiedy przegra punkt. Ważne, żeby pamiętać, z której strony serwować. Jeśli twój wynik to liczba parzysta, powinieneś serwować z prawej na lewą stronę. Jeśli wynik jest nieparzysty, powinno się serwować z lewej strony kortu.

ZABAWA

bottom of page